EVİNİZDE TASARRUF ETTİRECEK 10 ÜRÜN

Şimdi tasarruf zamanı. Gerek zamandan gerekse paradan tasarruf etmek istiyorsanız işinizi kolaylaştıracak bu 10 ürüne bir göz atmaya ne dersiniz?


editörleri sizin için seçti

1. SUYU BOŞA HARCAMAYIN
Su tasarruflu arıtmalı duş başlıkları ile sudan % 50 civarında tasarruf edebilirsiniz. Bu başlıklar siz istediğiniz kadar tüketin, istediğiniz kadar suyu açın, istediğiniz kadar duş alın o bildiğini okuyor. Sıradan duş başlıklarına oranla yaklaşık % 50 daha az suyla, onlardan 2 kat daha güçlüler ve daha etkili basınca sahipler.

DUŞ BAŞLIĞI: RELAX

2. AMPULÜNÜZÜ SEÇİN
Enerji tasarruflu ampuller aynı zamanda oldukça uzun süreli kullanıma sahipler. Bu ampulleri kullandığınızda hem elektrikten tasarruf ediyorsunuz hem de uzun süre kullanacağınız bir ampule sahip oluyorsunuz.

AMPUL: MAXIMA

3. MUSLUĞUNUZA TAKIN TASARRUF EDİN
Bir musluk ucu ile sudan nasıl tasarruf ederim diye düşünmeyin! Su tasarrufu sağlayan musluk uçları suyun aktif olarak dağılmasını sağlıyor. Tüm musluk çıkışları ile uyumlu olan bu uçlar % 75’e varan su tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda uçları, sudan gelebilecek pislikleri tutan bir filtreye de sahip.

MUSLUK UCU: HOMECARE

4. ZAMANI AYARLAYIN
Zaman saatleri sayesinde zamanınızı daha verimli kullanıp enerjiden tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu saatler siz evde yokken prize takılı lambalarınızı açıp kapatmanın yanı sıra, kombiyi veya elektrikli şofbenleri istenilen saatte çalıştırarak enerji tasarrufu sağlıyor. Siz uyurken veya tatildeyken açılmasını veya kapanmasını istediğiniz elektrikli cihazları sizin istediğiniz şekilde açar ya da kapatıyor. Elektrik kesilse bile programlarını ve saatini unutmuyor.

PRİZ: FUJIKA

5. BOYA İLE ENERJİ TASARRUFU
Evinizin iç ya da dış cephesini ısıyı yansıtan termal boyalar ile boyarsanız bu yansıtma sistemi sayesinde % 25’e kadar ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu boyalar güneş ışınlarının %95’ini, UV dayanımlı ve UV ışınlarının ise %85’ini geri yansıtıyor. Radyan ısıyı geçirmeyip uygulanan kat sayısına göre doğru orantılı olarak %40’a kadar ısı yalıtımı sağlıyor. Dış cephelerde kışın soğuk hava yazın sıcak hava girişini engelliyor. İç cephelerde ısıyı yansıttığı için %25 gibi bir enerji tasarrufu sağlıyor.

YALITIM BOYASI: BRV

6. ISIYI KENDİNİZ AYARLAYIN
Akıllı Termostatlar hayat tarzınıza ve evinizi kullanma biçiminize özel ısıtma programları yaratmanızı sağlayarak ısınmak için kullandığınız enerjiyi düşürmenize yardımcı oluyor. Bu cihazlara uzaktan erişim de sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca IOS ve Android cihazlar ile de uyumlular.

TERMOSTAT: HONEYWELL

7. DİMMER İLE IŞIĞINIZI AÇIN KAPAYIN
Odanızda ışığınızı isteğinize göre ayarlamak istemez misiniz? Yapmanız gereken dimmerli bir anahtar almak. Böylece yaşam alanlarınızda isteğinize göre ışığınızı artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

DİMMER: SCHNEIDER ELECTRIC

8. BUZDOLABINDA TASARRUF ZAMANI
Buzdolabınızın enerji sınıfı oldukça önemli A++ bir buzdolabı geleneksel modellerden % 20 daha az enerji kullanarak tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Yenilikçi dijital invertör kompresörlü ve LED aydınlatma dahil olmak üzere enerji verimli teknolojiler, enerjiyi korumaya yardım ediyor, sera gazlarını azaltıyor ve aylık elektrik faturanızı düşürüyor.

BUZDOLABI: SAMSUNG

9. ÇAMAŞIRLAR HIZLI YIKANSIN
Çamaşır makinenizin su tüketimini düşürmek sizin elinizde. Bunun için yapmanız gereken yüksek enerji sınıfına sahip bir çamaşır makinesini tercih etmek. Böylece makinenizin yıllık su tüketikini 11.000 litreye kadar düşürebilirsiniz.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ: BOSCH

10. BULAŞIKTA KOLAYLIK
Bulaşık makineleri evimizde en çok kullandığımız cihazlardan. Bu yüzden alırken az enerji ve su tüketen bir modeli seçmenizde fayda var. Satın alırken enerji sınıfının en az A+ olmasına dikkat edin.

BULAŞIK MAKİNESİ: LG

Bu bir ilandır.