Harika bir çamaşır odası için ipuçları

dergisi sizin için seçti

Eğer evinizde çamaşır odası olarak kullanabileceğiniz bir alanınız varsa burada basit çözümlerle harikalar yaratmanız mümkün. 


En önemli yardımcı: Çamaşır askıları 

Çamaşırları dışarıda açık havada kurutmaktan daha güzel bir şey yok, ancak yazın geçmesi ve yağmurların başlamasıyla birlikte, onları iç mekanlarda kurutmaktan başka çaremiz de kalmıyor. Ancak evin içinde çamaşır kuruturken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Nem seviyesini artırdığı için eğer çamaşırlarınızı radyatörlerin yakınına asarsanız odadaki ısı verimliliğini düşürebilirsiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı içeride kurutuyorsanız odanızın iyi havalandığından da emin olmanız gerekiyor. Bu durumda bir nem alma cihazı kullanarak kurutma işlemini hızlandırıp evinizde nem oluşmasını önleyebilir. Eğer evinizde kurutma makineniz ya da kurutmalı bir çamaşır makineniz yoksa doğru bir donanımla çamaşır kurutma işini çözebilirsiniz. Bu konuda çamaşır askıları yardımınıza yetişiyor. Yapmanız gereken kullanacağınız odaya göre çamaşır askınızı seçmek. 


İşinizi kolaylaştıracak sepetler 

Çamaşır odanızda işinizi en çok kolaylaştıracak ürünlerden biri de sepetler. Eğer alanınız varsa beyaz ve renkli çamaşırlar için ayrı birer kirli sepeti kullanabilirsiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı içine yerleştirmek ve taşımak için de sepetlere yer verebilirsiniz. 

Çamaşır ve kurutma makineleri çözümleri

Çamaşır makinenizi ve varsa kurutucunuzu ölçerek bir kenara not edin. Elbette çamaşır odasına koyacağınız bu altleri evin su tesisatına bağlamanız gerekeceğini unutmayın. Musluk ve prizlerin yeri önceden hesaplanmalıdır. Eğer hazır bir çamaşır odasını kendinize göre yeniliyorsanız muslukların yeri çoktan bellidir. Bu durumda odayı buna göre düzenlemek ya da tesisatın yerini değiştirmek gerekebilir. Ayrıca kurutma makinenizi, çamaşır makinenizin üstüne koyarak yerden tasarruf edebilirsiniz.

Ütüyü atlamayın 

Bu alanda ütü de yapacağınız bir yer bulundurun. Ütü masası ve ütünüzü boylu boyunca duvara asarak hem yerden kazanabilir, hem de ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Ütü masanızı saklayabileceğiniz ince ve uzun bir dolap da yaptırabilirsiniz. İçerisinde ütü masasını yukarıdan aşağı indirmenizi sağlayan özel bir mekanizma bulundurarak hem ütü yapmayı kolay hale getirebilir, hem de ütü masanız için gizli bir saklama alanı oluşturabilirsiniz.

Depolama önemli 

Mutfak ve banyo dekorasyonlarında olduğu gibi çamaşır odası dekorasyonunda da en önemli unsur depolama alanları olabilir. Çamaşır odanızda çok sayıda depolama alanı ve dolap bulundurursanız evinizin bütün kalabalığından kurtulabilirsiniz. Bu dekorasyonda kullanılan tel kapaklı dolaplar, tekstil ürünleri ve temizlik malzemeleri için en uygun dolap tipi olabilir. Ayrıca oldukça şık bir görünüme de sahipler. Eğer dolap olmuyorsa küçük bir raf da işinizi görecektir. Tüm bunların bir arada bulunması size hem zaman kazandıracak, hem de işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Bu bir ilandır.

Bu bir ilandır.